Vernosť v zozname UNESCO

Autor: Dominika Horňáková | 22.10.2011 o 16:47 | (upravené 22.10.2011 o 18:23) Karma článku: 7,10 | Prečítané:  396x

Teda, ešte sa tak nestalo. Našťastie? Či žiaľ? Možno keby vernosť do toho zoznamu konečne zapísali, začali by si ju jednotlivci a v podstate celá spoločnosť viac vážiť. A ochraňovať. Byť na ňu hrdí. Pýšiť sa ňou. Nevera je stará ako samotné ľudstvo, nepopieram. Nechcem, aby tento článok vyšiel ako kázanie či moralizovanie. Ani nechcem nikoho súdiť a vnútiť mu môj postoj. Len sa chcem s vami troška zamyslieť.

Miluješ? A podvádzaš? A si si istý, že miluješ? Že si toho druhého vážiš? Odpovedal/a si na každý otáznik áno? Tak mi prosím vysvetli, prečo to robíš. Prečo dovolíš, aby si o tvojom partnerovi hovorili: "Ach, chudák/chudera, keby ten/tá vedel/a!", "Čo je slepý/á, to nevidí, že ho/ju vodí za nos?", "Bože, ten je blbý/á, keď mu/jej to toleruje". A takto by som mohla pokračovať ešte dlho. Teda ako to je? Aký je to pocit, chodiť/žiť/byť ženatý/vydatá s tým klamaným chudákom/chuderou? Je to láska? Čo je to?

Myslím, že ak by si si toho druhého vážil a miloval ho, nedovolil by si, aby sa z neho tvojím pričinením stala takáto karikatúra.

Keď už podvádzať, tak tak, aby o tom nikto na svete nevedel.  Samozrejme ani ten, s ktorým podvádzaš. A najlepšie, keby si ani ty o tom nevedel. To aby si si vnútorne nemohol/nemohla povedať: "Ach, keby to to chudiatko moje milované vedelo".

V poslednej dobe počuť z rôznych strán, najmä z úst "podvodníkov", ako je nevera človeku prirodzená. A monogamné vzťahy sú hrubým omylom a výmyslom spoločnosti. Budem troška negustiózna, ale aj také prdenie a grganie je človeku vlastné. Zadržiavať tieto plyny v sebe je neprirodzené. Preto navrhujem, choďme si po svete a grgajme a prďme. Vždy a všade, kedykoľvek to na nás príde.

Takpovediac, celá táto doba je k prirodzenosti človeka neprirodzená. Vráťme sa do prírody, zbierajme plody, presúvajme sa z jaskyne do jaskyne. Peši. Práca v kancelárii? Nemysliteľná. Jesť prírobom? To sú čo za spoločenské výmysly?! Vstávať ráno do práce? Neprirodzené. Pozdraviť sa? A načo? Poďakovať? Pche, nebudem to robiť, neprispôsobím sa.

Týmito nadsadenými príkladmi chcem len naznačiť, že sú určite spoločenské hodnoty, vzory správania sa, pravidlá určované spoločnosťou, ktoré sú krásne. Tým myslím ľudské.  A čo už je a má byť ľuďom prirodzenejšie, ako správať sa ľudsky? Nie je práve ľudskosť (v pozitívnom slova zmysle) práve to jediné, čím by sa mal človek odlišovať od ríše zvierat?

Dôvody nevery sú rôzne.  Vymenovať ich všetky, všetky ich súvislosti, dôvody a pôvody by bolo nad rámec tohto príspevku a nepatrí to ani do mojej kompetencie. Snažím sa poukázať najmä na jeden konkrétny živočíšny druh: na tých, pre ktorých je zahýbanie hobby, koníčkom, športovou disciplínou. Pre ktorých je to niečo tak obyčajné, ako na otázku: "Ako sa máš", odpovedať: "Dobre". Podvádzanie len preto, lebo chcem a basta.

Prajem Vernosti, aby jej sokyňa Nevera nikdy nedela rozhodujúce  K.O. a aby sa nikdy nestala kultúrnym prežitkom, ktorý budeme poznať len z rozprávania našich starých mám a otcov.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?